V tomto videu se dozvíte, jak využívat recyklaci obsahu a dávkování obsahu ke zvýšení efektivity. Ukážu vám, jak můžete oba dva postupy propojit a šetřit čas opakovaně a dlouhodobě.
Podívejte se na celé video:
Přepis videa:
Jak být co nejefektivnější při tvorbě obsahu? Dneska s vámi posdílím tipy, které mě osobně šetří hodiny.
Není v mých silách, abych tvořila každý týden nový a nový obsah, vše vymýšlela od začátku a ještě to stihla připravit. Navíc ne vždycky se mi chce a mám kreativní náladu.
Proto jsem si osvojila 2 základní věci, které mi s tvorbou obsahu pomáhají. Nechci totiž psát příspěvky hodiny, nevidět výsledky a ještě se tu jen hroutit, že jsem nestihla všechno. Pojďme na to.
První věc, která mi moc pomáhá a se kterou vás seznámím v tréninku Dej obsahu druhý život, je RECYKLACE OBSAHU.
Mám nastaveno, že každých 6 měsíců si vyberu příspěvky z minulosti, které mi krásně fungovaly, a zopakuji je na svém Instagramu.
Po 6 měsících už moc změň neřeším, maximálně upravím formát nebo popisek. Naposledy jsem v grafice jen upravila podpis, protože jsem v grafice měla ještě původní název profilu, a upravila jsem popisek.
Do popisku jsem upravila výzvu k akci. Dříve jsem měla odkaz na BIO, nyní jsem využila automatizaci a vyzvala k tomu, aby mi napsali lidé do komentáře konkrétní slovo a já jim odkaz poslala do zprávy automaticky.
Někdy ale nechci čekat 6 měsíců nebo ještě déle, tak využiji příspěvek ve změněné podobě.
Např. moje carousely jsou dělané tak, že je možné využít jednu ze stránek jako samostatný příspěvek. Tak využiji tuto stránku a během 3 měsíců málokdy popisek měním.
Může se vám zdát, že si to lidé všechno pamatují. Někteří lidé možná ano, ale ne každý má načteno vše, co jste kdy publikovali (zvlášť pokud publikujete často).
Já např. jednou zkoušela měsíc, kdy jsem si vytvořila celkem 7 příspěvků a po celý měsíc je točila dokola. Grafika a videa byly pokaždé jiné, ale popisek beze změny. A byly lidé, kteří mi reagovali na všechno, ale nikdy mi nikdo neřekl, že už to četl.
Díky recyklaci obsahu tak mám příspěvky už vytvořené a maximálně doupravím grafiku nebo video, ale texty řeším minimálně. V tu chvíli jsem schopná mít příspěvky do 5 minut hotové.
Další možností je DÁVKOVÁNÍ OBSAHU. To znamená, že stejně činnosti dělám najednou. Např. v jeden den píšu popisky, v jiný den připravuji grafiku, jindy točím video nebo ho stříhám.
Tím, že dělám jednu činnost naráz, jde mi mnohem lépe. Nemusím totiž přeskakovat mezi jednotlivými úkoly nebo přepínat mezi aplikacemi. Je to pro mne tedy mnohem jednodušší.
Ve výsledku tedy místo psaní textu 20 minut píšu příspěvek jen 10 minut. Šetřím tak polovinu času než kdybych přeskakovala mezi jednotlivými činnostmi.
Dávkování obsahu i jeho recyklace jsou činnosti, které šetří čas a jste díky tomu při tvorbě obsahu efektivnější. Na druhé straně je to pokaždé něco jiného.
Při recyklaci obsahu využijete to, co už jste jednou vytvořili. Ať už je to vymyšlené téma, nebo hotový příspěvek.
U dávkování si přípravu rozfázujete, ať nepřeskakujete mezi jednotlivými činnostmi.
Oboje se ale může doplňovat. Zvlášť pokud jedno téma předěláváte do různých typů obsahu. Např. jednou točíte dlouhé video na YouTube, jindy ho stříháte na Reels nebo z jeho přepisu vytváříte nové příspěvky a připravujete k nim grafiku.
Pokud se chcete naučit, jak efektivně recyklovat obsah, abyste měly skutečné výsledky a nejen ušetřený čas k ničemu, přidejte se na trénink Dej obsahu nový život. Odkaz najdete pod videem.
Těším se na vás u dalšího videa.