V tomto videu vám ukážu, jak mohou AI nástroje významně zefektivnit tvorbu obsahu. Zjistíte, jaké aplikace vám pomohou nejen ušetřit čas, ale také zvýšit kvalitu a relevanci vašich příspěvků, článků a videí.
Podívejte se na celé video:
Přepis videa:
Často si podnikatelé stěžují že jim tvorba obsahu trvá moc dlouho. Pojďme se podívat, jak bychom si tohle všechno mohli zjednodušit. Já sama používám spoustu nástrojů, které mi tvorbu zjednodušují. Zároveň už mám svůj zajetý workflow, mám už zajetý celý proces, co na co navazuji, jaké konkrétní kroky dělám, což samo o sobě hodně šetří čas.
Nicméně ať už svůj zaěhlý proces máte nebo nemáte, stále jsou tady nástroje, které vám můžou celý proces zjednodušit. A tím mám konkrétně na mysli nástroje s pomocí umělé inteligence neboli AI. Pojďme se podívat, jaké konkrétní nástroje můžete využít při svojí tvorbě, které vám pomohou zefektivnit celý váš proces.
Tvorba obsahu v jednotlivých krocích
Úplně tím prvním krokem, který vůbec budete využívat v každém případě, je hledání nápadů. A na hledání nápadů je tady opravdu úplně ideální ChatGPT. Nebo já kromě ChatGPT využívám i umělou inteligenci v Notionu. Ale stále chatGPT, prostě když si nastavíte dobře prompt, opravdu mi řeknete přesně to, co chcete, aby vám vygeneroval, kdo je vaše cílová skupina a nějaké další údaje, jste schopni dostat opravdu nápady na míru.
Nad každým nápadem, který dostanete, trošku kriticky uvažujte, protože sice může jít o opravdu dobrý nápad, ale musíte ho použít vy, musíte mluvit vlastním jazykem. Takže ano, na nápad je to skvělý, protože ten si můžete vždycky trošku přizpůsobit.
Když už máte ten hlavní nápad, tak byste si měli nastavit osnovu. Strukturu, jak ten příspěvek nebo blogový článek, video, cokoliv bude vypadat. Co vlastně chcete říct?
A já doporučuju začít opravdu nějakou stručnou osnovou. Aspoň v bodíkách si napsat, co bude součástí toho daného obsahu. No a opět na tohle je ChatGPT. Prostě jednoduše napíše vám jak může daný příspěvek vypadat nebo struktura prezentace či čehokoliv dalšího.
Prostě strukturu osnovu si dáte dohromady během chvilky. Vždycky můžete něco přidat můžete něco ubrat ale máte opravdu základ se kterým můžete pracovat.
Tak teďka máte nápad, máte osnovu No a co vás čeká dál? No přece napsat to. Napsat to, připravit to, natočit to, cokoliv. Pojďme se teďka podívat vůbec na to samotné psaní.
Opět na psaní můžete využít nástroj ChatGPT, případně já využívám i občas v Notionu umělou inteligenci. Kde použiju tu danou strukturu, tu danou osnovu, kterou už mám připravenou a jenom si vlastně nechám trošku rozepsat ty jednotlivé bodíky. Tohle samozřejmě můžete používat, nemusíte používat, je to na vás, ale já třeba si hodně často dělám i šablony příspěvků, kde mám napsáno, co který příspěvek znamená, co v kterém bodíku chci uvést co vůbec je ta struktura příspěvku.
Takže mi umělá inteligence potom pomáhá doplnit tato prázdná místa podle mnou nastavených informací, které chci své cílové skupině sdělit. Takže není to úplně, že bych řekla napiš mi příspěvek ale jednoduše řeknu, struktura příspěvku je taková, informace tam doplň tyhle a jednoduše mi je to doplní tak, aby to bylo aspoň trochu použitelné.
No a teď si představte co vám to udělá v blogovém článku. Blogový článek, já třeba kolikrát píšu 6 a víc hodin. A ve chvíli, kdy jsem si nechala rozepsat tu danou strukturu, tak opravdu ten výstup je na první pokus mi zkrátí vlastně celou tu dobu psaní. Takže já, zatímco bych první draft psala klidně 3-4 hodiny (ano, mě psaní fakt nebaví, fakt mi to nejde), tak bych to psala opravdu hodně dlouho. A díky tomu že si nechám napsat aspoň strukturu, aspoň opravdu ten základ ten první draft, tak ušetřím třeba tři hodiny času.
A v tu chvíli pak samozřejmě zase na to přichází korektura, zase na to přichází to, že si to musím upravit do vlastního jazyka, zkontrolovat, jestli je všechno relevantní a všechny ty procesy okolo, ale ten základ je hotový.
Rozhodně neříkám používejte na psaní pouze umělou inteligenci, vždycky používejte vlastní mozek. A samozřejmě čím kvalitnější vstup, tím kvalitnější výstup.
Takže dejte si opravdu záležet na těch promptech, které využíváte, abyste ty výsledky měli aspoň trošku použitelné a ty první drafty jste nemuseli kompletně přepisovat.
Ve chvíli, kdy máme obsah napsaný, tak samozřejmě přichází trošku ta důležitější část a to je vymyslet vhodný nadpis nebo hook příspěvku. Opravdu něco co ty lidi zastaví a donutí je rozkliknout ať už příspěvek nebo e-mail nebo vůbec si přečíst ten blogový článek. Opět na tohleto můžete využít chat GPT, kde jednoduše vložíte ten příspěvek tak, jak ho máte připravený, necháte ho vygenerovat několik různých nadpisů nebo hooků, které byste chtěli k danému příspěvku využít, pak si vyberete z daných návrhů anebo si ho ještě samozřejmě trošku poupravíte.
No, to by jsme měli texty. Super. Na to je jasný chatGPT, případně další aplikace, které využívají chatGPT, jako třeba umělá inteligence v Notionu.
No, ale co udělat když samozřejmě chcete doplnit ty dané texty, ať už grafikou, nebo videem.
Při tvorbě grafiky pro solo podnikatele je úplně nejjednodušším nástrojem Canva. Ať už jste profesionální grafik nebo nejste, Jje to opravdu základ, který můžete využít. Tady samozřejmě musíte trošku aspoň graficky uvažovat abyste si to příliš nepřeplácali. Ale je to opravdu základ, který tady můžete použít a je tady pro úplně všechny.
No a opět i v Canvě je umělá inteligence. Já třeba nedám dopustit na bulk create, neboli hromadné tvoření dané grafiky. Jde o to, že vlastně pomocí jednoduchého nástroje máte vygenerovaných dejme tomu sto citátů, ty si nahrajete do Canvy, máte jednu grafickou šablonu a jednoduše doplníte, co se má přesně na tu grafiku doplnit. V tu chvíli texty se vám přigenerují, máte vlastně sto stránek s těmi jednotlivými citáty už graficky připravenými a vy si potom můžete jenom upravovat nějaké drobné prvky, zarovnání, zkrátka máte ten základ hotový doplněný a pak už jenom doupravujete aby to fakt za něco stálo.
Opět jste ale místo tvoření sta příspěvků ušetřili třeba půlku času.
No a kromě toho, že samozřejmě k příspěvkům doplňujete grafiku, tak vy můžete mít i videa, kde chcete doplnit titulky.
Na titulky já osobně používám aplikaci Captions for Talking Videos a to konkrétně v mém mobilním telefonu v iPhonu. Nicméně tato aplikace dlouho byla pouze na iPhone, dneska už ji ale můžete používat i na počítači a už je v beta testování i na Androidy.
Já sama jsem tady tu aplikaci hledala hodně dlouho zkoušela jsem několik různých nástrojů a musím říct, že ten výstup, který z toho je, je za mě hodně kvalitní hodně kvalitní přepis. Takže já tam třeba ve storíčkách tam vůbec jako neupravuju nic, prostě v neřeším, že je tam nějaká drobná chybka, kterých je mimochodem minimum.
Do Reelsu tam si to kontroluji trošku víc, ale zase upravuju tam třeba jenom dvě, tři slova za celou třiceti až šedesátivteřinovou sekvenci.
No ale co dělat když fakt tvoříte video? Já sama, když natáčím video, tak používám svůj mobilní telefon, ale samozřejmě tam potom stříháte. Máte tam třeba šum v pozadí nebo někdy tam chcete dát trošku nějaký efekt a nechcete nad tím trávit spoustu času Nechcete si úplně vybírat, nechcete to nějak manuálně ladit.
No a já na tohle konkrétně používám CapCut. CapCut má opravdu spoustu efektů, spoustu filtrů, které máte už ve verzi zdarma a za sebe musím hodně vyzdvihnout právě redukci šumu. Protože jak můžete vidět já natáčím jednoduše na sluchátka nemám úplně přímo mikrofon a pokud náhodou tam mám nějaký šum v pozadí, tak opravdu mi stačí použít tlačítko na redukci šumu a zatím se mi to opravdu skvěle eliminovalo. Takže nemusela jsem to úplně ručně umazávat nebo celé přetáčet.
No a nebo taková věc typu zesílit, zeslabit, přiložit efekt, tohle všechno tam je, takže během chvíle se s tím naučíte a v podstatě už to jede samo.
No a na co já osobně se strašně moc těším tím, že točím vlastně videa na YouTube a potom z nich často sestříhávám reels, tak vím že teďka aplikace Captions for Talking Videos, myslím že i Opusclip už to mají tak tyhle ty aplikace právě testují nebo testují, oni už to spustili. Ale nikoli v češtině což je pro mě malinko problém, ale i tak jsou ty výsledky trošku použitelné – vlastně jenom vložíte odkaz na YouTube a vytvoří vám to YouTube Shorts už přímo z daného videa.
Zároveň v Captions tam rovnou můžete dodat titulky, v Opus Clip to ještě nemám 100% oskoušené, ale také tam tady to funguje. Takže vlastně máte rovnou jenom z odkazu YouTube video, kam si vložíte vstupní parametry, tak vám to rovnou vyplivne hotové YouTube Shorts a vy si ho jenom zkontrolujete a můžete ho publikovat.
Takže za mě ty výstupy jsou hodně dobrý. Už teďka když jsem viděla i výstupy co jsem zkoušela na českým videu, tak ano, mám zatím problém s tím že začátek tam třeba přebývá konec je občas ustřížený příliš brzy, takže tohle to by tam chtělo malinko ještě doladit. Ale musím říct že i tu češtinu to docela bere.
V mobilu mě to ještě nechce pustit, tam to automaticky detekuje, že je to čeština a nepustí mě to, ale když to zkusím na PC a zadám tam, že jde o angličtinu tak mě to pustí a vlastně se stříhá to i tu češtinu velice dobře. Takže za mě tady to se těším opravdu až to spustí na tu češtinu, protože to bude ohromné šetřit čas a opravdu stříhat z dlouhých videí YouTube Shorts. Takže ne každému se tohle to chce a tohle by byl opravdu jako time saver.
No a možná jste si všimli, že já taky z YouTube video často potom udělám vlastně blogový článek, protože to video nechci mít jenom uložené na YouTube, ale chci ho mít na u sebe, konkrétně u sebe na webu. Já si tam všechno přepisuju, dávám si tam vlastně kompletní přepis videa. No a musím říct fakt mě nebaví to přepisovat ručně, to bych jako nevydržela, takže to, co dělám já, já na to používám aplikaci Descript, kam vlastně nahraju to dané video a mě to během chvíle vygeneruje kompletní přepis videa, který já můžu potom použít.
Já si to vlastně jenom přečtu, nějaké drobné překlepy tam upravím, ale moc se s tím nepářu, každopádně i ten přepis nebo ta úprava potom do blogového článku by byly mnohem jednodušší, než kdybych to měla psát od začátku do konce. Takže opravdu pokud chcete ušetřit velké množství času tak se nebojte využívat AI nástroje neboli nástroje umělé inteligence, protože pro tvorbu obsahu jsou přímo jako stvořené.
Nejenom samozřejmě pro tvorbu obsahu, ale za mě tvorba obsahu je něco co velké množství podnikatelů opravdu žere ten čas a ten nazbyt prostě nemáme. Takže chceme tady tu tvorbu co nejvíce eliminovat, takže nebojte se používat AI nástroje a můžete využít třeba některých z dnešních tipů.
Schválně mi napište do komentáře, které nástroje umělé inteligence používáte?
Já jsem schopná ušetřit spoustu času a díky tomu i tvořím větší množství obsahu za nižší množství času než jsem třeba tvořila rok zpátky. Nejenom kvůli tomu že samozřejmě mám už nějaký proces, ale i kvůli tomu že ty přepisy, opravdu ta práce, to vypíchnutí těch hlavních myšlenek z těch přepisů videa je ohromnej jako time saver, takže za mě doporučuju aspoň vyzkoušet a rozhodnout se, jestli vám to za to stojí nebo nestojí.
A nezapomeňte, čím kvalitnější vstup, Tím kvalitnější výstup. Tímhle videem vás provedla Kristýna Vosyková, mentorka obsahovému marketingu pro podnikatele, které učím jak prodávat na sociálních sítích a nezbláznit se z toho.
A pokud se chcete dozvědět další typy pro tvůrbu obsahu, nezapomeňte odebírat tenhle kanál.
A já se na vás těším příště!