V tomto videu se dozvíte, proč by recyklace obsahu měla být nezbytnou součástí vaší obsahové strategie. Ukážu vám, jak proces recyklace správně zahrnout do vašeho plánování a jak se vyhnout běžným chybám.

Podívejte se na celé video:

Přepis videa:

Nesnáším, když tvorba obsahu trvá dlouho. Já chci předávat to, co mě baví a nenutit se do toho. To znamená dělat si kdy chci a co chci. Ale nepopírám, že jsou dny, kdy se mi fakt nechce a přijde mi zbytečné vymýšlet něco nového, když už léta se lidé ptají na stále stejné otázky.

Proces recyklace obsahu

Prvně začínám VYHODNOCENÍM, jaké příspěvky byly úspěšné. Na co mi lidé reagovali, na co přišli sledující. Zkrátka co opravdu splnilo účel, který jsem měla. Tímto si vyberu TÉMA obsahu a dál se jdu rozhodovat, co udělám dál.

Někdy se jen držím tématu a vytvořím něco úplně nového, zvlášť když jsem dané téma ještě moc nerozebírala. Např. na AI mám zatím málo obsahu. Na druhé straně na plánování obsahu už mám příspěvků i článků dost, takže tam se můžu opakovat.

Když se rozhodnu, že využiji něco z minulosti znovu, tak se nejprve podívám na to, jestli je obsah AKTUÁLNÍ. Někdy totiž stejné údaje neplatí. Např. Instagram se mění každou chvilku, přibývají nové funkce, algoritmus funguje jinak. Zároveň postupně zkouším nové nástroje a ty, které mi vyhovovaly 2 roky zpět už dnes nepoužívám. Někdy je tedy potřeba trochu obsah zaktualizovat.

Pak řeším, KDE chci obsah POUŽÍT. Pokud je to příspěvek z Instagramu a chci ho znovu využít na Instagram, změň dělám velmi málo, občas žádné. Pokud ale vycházím z youtube videa, určitě ho nemohu celé nahrát na Instagram. Tam pak upravuji video do podoby Reels, někdy musím dotočit úvodní hook nebo naopak přitočit závěrečnou část s výzvou k akci. Pak ale třeba z obsahu na YT tvořím grafický příspěvek a tam využívám video jen jako mustr, ale musím změnit téměř celý slovosled. Přece jen mluvím trochu jinak než píšu.

Jakmile mám příspěvek takhle hotový, PUBLIKUJI ho. Průběžně si vyhodnocuji, jaký obsah je úspěšný, na co naopak lidé nereagují. A podle reakcí ho v budoucnu zopakuji nebo naopak vynechám.

Proto zařazuji RECYKLACI OBSAHU do své tvorby. I tak je to ale proces, který jsem si nastavila a musela jsem mu dát nějaký řád.

Já osobně jsem recyklaci obsahu zařadila do své OBSAHOVÉ STRATEGIE a recykluji průběžně. Některé příspěvky mám dopředu nachystané tak, že je mohu kdykoli v budoucnu vzít a 1:1 použít znovu, případně pozměnit pouze výzvu k akci.

Díky strategii právě vím, co je priorita a na která místa se chci soustředit, a to včetně způsobu prezentace. Někdy tedy napíšu e-mail s tím, že vyšlo nové video na YT, někdy ale taky ne. Záleží, jak mi zrovna téma zapadá do konceptu dané síce.

Tím, že recykluji obsah pravidelně, šetřím minimálně 3 hodiny času týdně. Nejen, že mám zajetý postup, ale hlavně vím co kdy a kam a rovnou obsah připravuji s ohledem na to, kde bude použitý. Takže když točím video na YT, točím i navíc záběry do Reels. No a samozřejmě mám i nastavený 1-2 příspěvky týdně, které jsou zrecyklované. Ať už 1:1, nebo došlo ke změně formátu. I když tedy dám 5 příspěvků týdně, vlastně jsem vytvářela nově jen 3.

Celý svůj postup vám ukážu na tréninku “Dej obsahu druhý život”. Ukážu vám, jakým chybám se při recyklaci obsahu vyhnout, jak z ní vytěžit co nejvíc a upřesníme si, kde má svoje místo v obsahové strategii a jak ji můžete využívat dlouhodobě a opakovaně.

Těším se na vás na tréninku!