V tomto videu se dozvíte, co přesně znamená recyklace obsahu a jak ji můžete využít k úspoře času při tvorbě nových příspěvků. Naučím vás, jak starý obsah upravit a znovu použít, aby odpovídal aktuálním trendům a potřebám vašeho publika.
Podívejte se na celé video:
Přepis videa:
Patrně slýcháš věty typu “Recyklace obsahu ti ušetří čas.” nebo “Díky recyklaci obsahu nemusíš vymýšlet neustále něco nového.” Víš ale, co to recyklace obsahu vůbec je? Tohle ti dneska totiž vysvětlím.
Recyklace obsahu by měla být součástí každé obsahové strategie a dříve nebo později by jí měl začít využívat každý. Já sama jsem se rozhodla, že vás jí naučím v rámci 3denního tréninku “Dej obsahu druhý život”.
Hodně zjednodušeně jde o to, že využíváte opakovaně jedno téma. Dokola a dokola.
To je ale obrovské zjednodušení, které není ale taková sranda, jak by se mohlo zdát. Ne vždycky se totiž vyplatí všechno neustále opakovat. Zvlášť pokud to lidi nezajímá nebo vám to žádné výsledky nepřináší.
Přiznám se, že v češtině je tenhle výraz docela zavádějící. Když recyklujete lahve, hodíte je do kontejneru, pak se rozloží a z původní plastové láhve je jiná plastová láhev. Často tady mají lidé představu, že tedy vezmu 1 kus obsahu z minulosti a vypustím ho znovu v úplně stejné podobě.
Jenže v angličtině se používá výraz REPURPOSING neboli úprava účelu. To znamená, že původní obsah mírně upravím, abych ho mohla použít znovu. Znovu, ale s malou úpravou.
Představte si to tedy tak, že natočím tohle video a z každého důležitého bodu udělám samostatný příspěvek na sítě.
Jindy vezmu příspěvek na sítě, chci ho zopakovat a místo původního Reelu z něj udělám carousel. Tím mu trochu změním účel. No a pokud byl fakt dobrý, je stále aktuální a není na něm nic, co bych potřebovala změnit, tak ho zopakuji 1:1.
Při opakování si ale vždycky dávám dostatečný odstup od původního příspěvku. Já opakuji příspěvky nejdříve po 6 měsících od původního příspěvku, většinou jde o dobu ještě delší.
To ale záleží i na tom, jak často publikuji příspěvky, jak moc mi v posledním období narostli sledující a jak moc se mi daný příspěvek hodí zopakovat. Často ale upravuji aspoň trochu původní popisek. Nejen, že se vyvíjím já, ale i to, co aktuálně na sítích funguje. Např. 2 roky zpět jsem psala “odkaz v BIO”, teď píšu rovnou výzvu k akci “napište do komentáře znak”. Jakmile lidé tento znak napíší, spustí se mi automatizace a odkaz přijde lidem rovnou do zprávy.
V tomhle videu jsem vám vysvětlila, co znamená recyklace obsahu a že nestačí vzít příspěvek a jen tak ho zopakovat bez přemýšlení. Způsob, jak recyklovat obsah efektivně, vám představím na tréninku “Dej obsahu druhý život”. Odkaz najdete pod videem a já se na vás těším u příštího videa, kde vám ukážu přesný postup, který mě osobně šetří několik hodin týdně.